Wydział Historyczny, Uniwersytet Warszawski
Prof. Marcin Kula jest historykiem i socjologiem, członkiem Komitetu Badań nad Migracjami PAN, Wśród jego publikacji są: „Listy emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych: 1890-1891” (redakcja wspólnie z Witoldem Kulą
i Niną Assorodobraj-Kulą, 1973), „Polonia brazylijska” (1981), „Historia Brazylii” (1987), „Między przeszłością
a przyszłością: o pamięci, zapominaniu i przewidywaniu” (2004), „Autoportret rodziny X. Fragment żydowskiej Warszawy lat międzywojennych” (2007)” – uhonorowana Nagrodą Historyczną Polityki, „Mimo wszystko: bliżej Paryża niż Moskwy, książka o Francji, PRL i o nas, historykach” (2010), „Najpierw trzeba się urodzić” (2011).
– Ideologie nacjonalistyczne, przedstawiające swoje kraje jako państwa narodowe, najczęściej nie biorą pod uwagę jakże licznych „domieszek”, które pojawiły się w ciągu trwających od dawna migracji. Ideologie, głoszące hasła „czystości rasowej”, tudzież hasła „Polska dla Polaków”, „Polska prawdziwych Polaków” itd. są bez sensu nie tylko z powodu ich niecności, ale bezsensu w ramach prawdy materialnej – mówił prof. Marcin Kula podczas debaty dotyczącej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Azji i Afryki do Europy, która odbyła się na 131. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk. Jej poświęcony jest numer specjalny magazynu PAN „Academia”
Dopóki granice są wyraźnie zaznaczone, to pół biedy. Natomiast postawa przeciwko danej grupie kształtuje się w momencie, kiedy zaczyna ona awansować, kiedy zaczyna wchodzić w szeregi tej społeczności, która uważa się za dominującą lub która jest dominującą czy większościową – mówi prof. Marcin Kula
Serwis naukowy prowadzony przez zespół magazynu Academia PAN. Zapraszamy do przysyłania informacji o badaniach, aktualnie realizowanych projektach naukowych oraz imprezach popularyzujących naukę.
Dla użytkowników: Regulamin
Informujemy, że używamy ciasteczek (plików cookies) w celu gromadzenia danych statystycznych, emisji reklam oraz prawidłowego funkcjonowania niektórych elementów serwisu. Pliki te mogą być umieszczane na Państwa urządzeniach służących do odczytu stron, a korzystając z naszego serwisu wyrażacie Państwo zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji o celu używania i zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce: TUTAJ
Redakcja serwisu online
Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk
PKiN, pl. Defilad 1, pok. 2110
(XXI piętro)
00-901 Warszawa
tel./fax (+48 22) 182 66 61 (62)
e-mail: academia@pan.pl