Print this page
Rozmowy przy kawie: o nowoczesności Pexels/www.pixabay.com

Rozmowy przy kawie: o nowoczesności

Academia

2017-01-20

„Nigdy nie będziemy antynowocześni ” – tak zatytułowany wykład odbędzie się w czwartek 26 stycznia w 99. Kawiarni Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Sopocie. Na pytanie, czy w Polsce również mamy do czynienia z tendencją przeciwną do nowoczesności, spróbuje odpowiedzieć filolog dr hab. Tomasz Swoboda, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny

 

W opublikowanej w 2005 r. książce „Antimodernes” francuski historyk literatury Antoine Compagnon opisał towarzyszącą nowoczesności, przeciwną do niej tendencję, której przedstawicielami było we Francji wielu wybitnych pisarzy i myślicieli, od Josepha de Maistre’a po Rolanda Barthes’a – pisze wykładowca. – Czy podobnie było, bądź jest w Polsce? Próba odpowiedzi na to pytanie wymaga zastanowienia się zarówno nad kategorią zaproponowaną przez Compagnona, nad znaczeniem słowa „nowoczesność”, jak i nad specyfiką polskiej kultury i literatury w odniesieniu do tych dwóch zjawisk.

 

Tomasz Swoboda urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Jest absolwentem filologii polskiej i filologii romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownikiem Instytutu Filologii Romańskiej tejże uczelni, zaś od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Filologicznym UG. Jest autorem czterech książek: To jeszcze nie koniec? (Gdańsk, 2009), Historie oka (Gdańsk, 2010), Histoires de l’œil (Amsterdam-New York, 2013) oraz Powtórzenie i różnica (Gdańsk, 2014), a także kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Opublikował tłumaczenia kilkunastu książek, w tym takich autorów, jak Georges Poulet, Roger Caillois, Georges Bataille, Jean Starobinski, Roland Barthes czy Le Corbusier, a od niedawna tłumaczy serię komiksów dla dzieci Ariol. Otrzymał nagrodę miesięcznika „Literatura na Świecie” za przekład oraz Nagrodę im. Andrzeja Siemka za Historie oka. Był stypendystą Centre National du Livre, a także tutorem w programie „Fabrique des traducteurs” w Collège International des Traducteurs Littéraires w Arles. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych „Cahiers ERTA” oraz „Schulz Forum”. Regularnie prowadzi spotkania autorskie z pisarzami i tłumaczami na krakowskim Festiwalu Conrada i gdyńskim festiwalu Miasto Słowa. Od 2011 roku z mecenasem Tomaszem Kopoczyńskim organizuje spotkania z wybitnymi polskimi i europejskimi humanistami w ramach cyklu „TeKa refleksji” (http://www.kopoczynski.pl/wokol-nas). W wolnych chwilach uprawia muzykę eksperymentalną w zespole Columbus Duo (http://columbusduo.bandcamp.com/).

 

 

 


 

 

„Nigdy nie będziemy antynowocześni ” – wykład dr. hab. Tomasza Swobody

czwartek, 26 stycznia 2017 r., godz. 18

Hotel Rezydent

Plac Konstytucji 3 Maja 3, Sopot

wstęp wolny

 

 

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)